קברנה סוביניון – היין שכולנו אוהבים

אין זה סוד שתרבות היין פורחת בישראל החל משנות התשעים. מה שהחל בחנויות למכירת בקבוקי יין שנפתחו בכל מקום, ערבי טעימות והרצאות שנערכות לקהל הרחב, וגולת הכותרת היא כמובן יקבים אשר נפתחו בלא מעט מקומות בארץ ושם מייצרים ומשווקים יינות מקומיים ברמה מאוד גבוהה.

כל זה כמובן מוביל לכך, שהישראלים צורכים הרבה יותר יין בארוחות ובכלל, יודעים הרבה יותר על יינות ומוכנים להשקיע לא מעט כסף ברכישת יינות איכותיים. לא עוד יין פשוט וזול כפי שהיה נהוג בעבר, אלא היום בכל מסעדה, בכל ארוחה, אפשר למצוא בקבוקי יין ברמה גבוהה. בדרך כלל מדובר על יין אדום.

אם על יין אדום אנחנו מדברים, אז מן הסתם הכוונה היא יין קברנה סוביניון. מדובר באחד היינות הפופולאריים ביותר הן בייצור והן בשיווק. מדובר ביין אהוב מאוד בקרב חובבי יינות, שכן הוא איכותי, עשוי 100 אחוז ענבים מסוג קברנה סוביניון, מדובר ביין אדום יבש שיכול להשתלב במגוון רחב של ארוחות.

לפני שנסביר מתי בדיוק נכון להשתמש בסוג יין קברנה סוביניון ואיך נכון לקנות אותו, נסביר בקצרה מה זה סוג היין הזה ומה מבדיל אותו מיינות אחרים.

מה זה קברנה סוביניון

למעשה, קבנרה סוביניון הוא זן של ענבים אדומים, מקורם בצרפת, באזור בורדו, והוא נחשב לאחד הענבים הנפוצים והאיכותיים ביותר. עם זאת, חשוב להדגיש, זמן ההבשלה שלו ממושך, והיבולים שלו דלים ביחס לסוגי ענבים אחרים. למרות זאת, הוא נחשב מיוחד ופופולארי לשימוש לצורך ייצור יין.

לזן זה של ענבים יש ארומה ייחודית, אופיינת לו, וכן הוא מכיל ניחוחות שונים אשר באים לידי ביטוי גם ביינות שמייצרים ממנו. חשוב להדגיש, שאותן ניחוחות משתנים ביחס למקום בו גדלים הענבים, כלומר לצד הייחודיות שלהם, הרי שאפשר למצוא גם שילוב של מקורות מקומיים של ניחוחות שונים. זה נובע בין היתר מהאקלים ששורר במקום.

כאמור, יין קברנה סוביניון הוא מאוד נפוץ, מאוד פופולארי במקומות שונים בעולם, לא רק בכל הקשור ליין עצמו אלא גם לזן הענבים שבאמצעותו מפיקים את היין. אפשר למצוא אותו בצרפת, אוסטרליה, איטליה, ארצות הברית, דרום אמריקה, וכן בישראל. במהלך השנים, יותר ויותר מדינות שמבקשות לייצר תרבות יין ולפתח יינות שונים, החלו לגדל זן זה בתקווה להשתמש בו.

איפה אפשר לקנות את היין, וכיצד ניתן להשתמש בו

כמו שציינו בתחילת המאמר, בישראל התפתחה תרבות יין מאוד רחבה, וכיום אנחנו יכולים ליהנות מחנויות רבות שמוכרות מוצרי אלכוהול בכלל ויינות בפרט, אנחנו יכולים למצוא מחלקות של יינות בכל רשת שיווק, כמו כן אנחנו יכולים למצוא חנויות ספציפיות שמתמחות במכירת יינות מסוגים שונים.

לצד אותן חנויות שמאפשרות לנו לקנות קברנה סוביניון ממקומות שונים בעולם, כך אנחנו יכולים גם למצוא בתפריטים של מסעדות שונות, דגמים שונים של יינות מסוג זה. לא מדובר אך ורק על מסעדות פאר או מסעדות גורמה, כמובן, אלא גם על מסעדות שנחשבות יותר "פשוטות". מן הסתם, במסעדות יוקרתיות, אנחנו נמצא יינות הרבה יותר ייחודים, יותר איכותיים, הרבה פחות שכיחים. המחיר יהיה בהתאם.

אנחנו יכולים להשתמש ביין קברנה לצרכים שונים. כמובן שהשימוש העיקרי שלנו יהיה לארוחות. בין אם זה יין לפני הארוחה, במהלך או בסוף הארוחה. בדרך כלל יין אדום יבש, יכול להתאים לארוחת בשרים טובה, ארוחת דגים או פסטות. חשוב לזכור, מאחר ומדובר ביין יבש, אז באופן טבעי, אנחנו נרגיש את זה בגרון, כלומר אנחנו נרגיש את היובש, מה שידרוש מאיתנו לשתות הרבה מאוד מים בשביל להעביר את התחושה הזאת.

מעבר לכך, אזי שאנחנו נשתמש ביין קברנה גם לצרכים נוספים. למשל, אנחנו יכולים להשתמש ביין לצורך בישול, לא בכמויות גדולות בהכרח אלא בכמויות מדודות, למשל, אנחנו יכולים להשתמש בו בעת הכנת בשרים מסוימים. זה יכול להוסיף לטעם שלו.

לפני סיום, חשוב להדגיש, אנחנו יכולים למצוא הרבה יותר מידע על יינות בכלל ועל קברנה סוביניון בפרט, כולל בספרים מיוחדים על יינות, מדריכים ועוד. המידע הזה יכול ללמד אותנו גם על ההיסטוריה של הפקת זן זה של ענבים, וכן דברים יותר אקטואליים, יותר רלוונטיים עבורנו לשימוש ביין.