מזונות בריאים לחיזוק הגוף

אין זה סוד שלתזונה יש השפעה אדירה על בריאותנו. מחקרים שונים מצביעים על השפעותיהם של מזונות שונים בהפחתת דלקתיות, בעידוד תהליכים פיזיולוגיים בגוף וישנם אף לא מעט מזונות אשר בעלי השפעה ניכרת על מצב הרוח והיבטים מנטליים נוספים.

אך על אף שמזונות רבים יכולים לתרום כה רבות לגופנו, הרי שעודנה מדובר במשימה לא פשוטה; ראשית איננו יודעים באילו מזונות מדובר, ושנית סיגול מתכונים ומאכלים שונים אשר יכללו את אותם הרכיבים היא איננה מלאכה שניתן להשלימה בין רגע.

תקופת הקורונה אשר הציבה אותנו בתחושת חוסר שליטה ואי-וודאות באשר להתמודדות עם המחלה, החזירה את נושא אורח החיים הבריא אל קדמת הבמה, וכאן במאמר הבא ריכזנו מספר מזונות שכדאי להוסיף כבר אל הארוחה הבאה.

אוכל בראי הרפואה המשלימה

כבר ברפואה הסינית העתיקה ובמערכות בריאות מסורתיות של תרבויות מכל רחבי העולם, ניתן למצוא רשת ענפה של מיפוי מזונות וקביעתם השפעתם על הפן הפיזי והמנטלי. גם כיום מטפלים באירידיולוגיה, נטורופתים ומטפלים בצמחי מרפא (הרבליזם) רואים בנושא התזונתי כחלק בלתי נפרד מתהליך הריפוי, ולא אחת מצביעים על כך כדרך הפעולה אשר תעורר את יכולת הריפוי הטבעית של הגוף. כיצד המזונות השונים משפיעים? הנה כמה דוגמאות שכדאי להכיר.

אבוקדו

בעוד שרבים מן המזונות הבריאים מצריכים מאתנו קצת משמעת עצמית ואולי אפילו התפשרות על הטעם, הרי שפרי האבוקדו ממש בא לקראתנו ומביא עמו טעמים נפלאים שיכולים לשדרג מגוון ארוחות וגם לא מעט יתרונות בריאותיים. הוא עשיר בברזל ונחשב לתרופה טבעית מצוינת לאנמיה, הוא מכיל כמות גבוהה של אשלגן ומגנזיום והוא כולל בתוכו שפע של וויטמין B6. נוסף על כך, האבוקדו כולל כמות נכבדה של נוגדי חמצון אשר נלחמים ברדיקלים החופשיים.

את האבוקדו ניתן להוסיף למגוון ענק של ארוחות; כריכים עם סלמון העשיר באומגה 3 יחד עם ממרח אבוקדו, או אפילו להכין ממרח אבוקדו עם לימון ולאכול עם קרקרים כארוחת בוקר מזינה.

לימון

ואם כבר החלטנו שאנחנו מוסיפים לימון אל תוך ממרח האבוקדו, מן הראוי שגם נתייחס לאחד מן הפירות היותר מזינים שיש לטבע להציע. הלימון עשיר בוויטמין C המסייע בחיזוק המערכת החיסונית והוא כולל בתוכו שפע של נוגדי חמצון. הלימון גם מסייע בהפחתת החומציות בגוף ומקל על מערכת העיכול בעבודתה.

מומלץ להוסיף את הלימון לאורחת הבוקר ולסחוט לימון שלם יחד עם כוס מים. לאלו מכם שמעוניינים להרזות מעט, הרי שמדובר באמצעי יעיל במיוחד. וגם אם לא, הרי שאתם קוצרים אינספור יתרונות בריאותיים נפלאים.

בננות

מה לא אמרו כבר בשבח הבננה. היא חלק בלתי נפרד מסלטי פירות וגם רכיב חשוב במגוון מיצים ומשקאות שמוגשים בדוכנים. ועם זאת, מומלץ שלא לאכול את הבננה כמיץ וליהנות מכל הסיבים התזונתיים הרבים שהיא מביאה עמה. נסו לשלבה בסלטי פירות או עם מעט חלב כמו קורנפלקס. הבננה כוללת רמות גבוהות של סיבים המסייעים למערכת העיכול, כמו גם ברזל אשר יכול לסייע רבות ללוקים באנמיה.

הרכיבים התזונתיים שנמצאים בבננה יכולים גם לסייע בעידוד מצב רוח חיובי וזאת לאור העובדה שהיא עשירה בטריפטופן, רכיב אשר מעודד את הפרשתו של סרוטונין, הורמון שגם זכה לכינוי "הורמון האושר", וזאת לאור השפעתו על תחושת אופוריה ושיכוך כאבים.